295313
ICE1-8IOL-G60L-V1D
IO-Link Master
Ethernet IO-Link module with 8 inputs/outputsfa
| UL File Number: | E223772 |
| LED indication: | see manual |
| Rotary switch: | Setting the fieldbus protocol |
| Rated operating voltage: | 18 ... 30 V |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Current consumption: | typ. 200 mA |
| Current loading capacity: | Max. 2 x 16 A per module (Loop-through current via L-coded power supply) Total current: max. 9 A per module |
| Galvanic isolation: | between US and UL |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | M12, D-coded |
| Protocol: | PROFINET IO with media redundancy protocol (MRP) EtherNet/IP with Device Level Ring (DLR) |
| Transfer rate: | 10/100 Mbps |
| Number/Type: | 4 x IO-Link Class A (X1 – X4) 4 x IO-Link Class B (X5 – X8) Configurable as: max. 8 IO-Link and 4 digital inputs and outputs max. 12 digital inputs and 4 digital outputs max. 12 digital outputs and 4 digital inputs short-circuit protected |
| Sensor supply: | max. 500 mA Per port (X1 - X8) Via L+ (pin 1) |
| Output rated operating current: | max. 500 mA Per port (X1 - X8) Via C/Q (pin 4) In addition, a maximum of 2 A per port (X5 – X8) Via UAux (pin 2) |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2007+A1:2011 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | Type 1 according to IEC 61131-2 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2007+A1:2011 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005 |
| Shock resistance: | EN 61131-2:2004 |
| Ambient temperature: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Cold start temperature: | -40 °C (-40 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 2000 m |
| Shock and impact resistance: | 50 g, 11 ms, all axes |
| Vibration resistance: | 15 g at 5 - 500 Hz |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | PA |
| Degree of protection: | IP65/IP67/IP69K |
| Connection: | Power Supply M12, L-coded Fieldbus M12, D-coded Inputs/Outputs M12, A-coded |
| Material: Contacts: | CuSn, gold-plated CuNi, gold-plated |
| Material: Housing: | Diecast zinc |
| Material: Seal: | FKM |
| Mass: | 500 g |
| Tightening torque, fastening screws: | 1 Nm |
| Tightening torque, cable gland: | max. 0.5 Nm |
| Construction type: | Field housing |
| Tightening torque of clamping screws: | 0.5 Nm |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |