258421
VBA-4E-G12-ZEJ
AS-Interface sensor module
G12 flat module. 4 inputs (PNP)fa
| Slave type: | A/B slave |
| AS-Interface specification: | V3.0 |
| Required master specification: | ≥ V2.1 |
| UL File Number: | E223772 |
| MTTFd: | 410 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| LED FAULT: | error display; LED red red: communication error or address is 0 red flashing: overload of sensor supply |
| LED PWR: | AS-Interface voltage; green LED green: voltage OK flashing green: address 0 |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA (without sensors) / max. 240 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | Ue: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) derived from mains up to 300 V AC line-to-neutral |
| Number/Type: | 4 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | 21 ... 31 V |
| Current loading capacity: | ≤ 200 mA, overload and short-circuit protected |
| Input current: | ≤ 8 mA (limited internally) |
| Switching point: | according to DIN EN 61131-2 (Type 2) |
| : 0 (unattenuated): | ≤ 2 mA |
| : 1 (attenuated): | ≥ 6 mA |
| Signal delay: | < 1 ms (input/AS-Interface) |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | EN 62026-2:2013 |
| Input: | EN 61131-2 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2007 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005 EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-0.A.0 |
| IO code: | 0 |
| ID code: | A |
| ID1 code: | 7 |
| ID2 code: | 0 |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 - |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 - |
| Electromagnetic compatibility: D2: | IN3 - |
| Electromagnetic compatibility: D3: | IN4 - |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | Input filter P1 = 0 input filter on, pulse suppression ≤ 2 ms P1 = 1 input filter off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P2: | Synchronous mode P2 = 0 synchronous mode on P2 = 1 synchronous mode off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 2000 m above MSL |
| Shock and impact resistance: | 30 g, 11 ms in 6 spatial directions 3 shocks 10 g, 16 ms in 6 spatial directions 1000 shocks |
| Vibration resistance: | 0.75 mm 10 ... 57 Hz , 5 g 57 ... 150 Hz, 20 cycles |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | cable piercing method flat cable yellow inputs: M12 round connector |
| Material: Housing: | PBT |
| Mass: | 200 g |
| Tightening torque, cable gland: | 0.4 Nm |
| Mounting: | Mounting plate |
| ECCN: | |
| País de origen: | Indonesien |
| EAN: | 4050143042760 |
| Peso: | 0,23 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |