230062
V31-GM-BK5M-PUR-U-V3-GM
Connection cable
Cordset M8 socket straight A-coded 4-pin to M8 plug straight A-coded 3-pin, PUR cable black, UL approved, drag chain suitable, torsion resistantfa
| Connector 1: Connection: | socket |
| Connector 1: Construction type: | M8 |
| Connector 1: Style: | straight |
| Connector 1: Locking: | screw connection |
| Connector 1: Number of pins: | 4 |
| Connector 1: Coding: | A-coded |
| Connector 2: Connection: | Male connector |
| Connector 2: Construction type: | M8 |
| Connector 2: Style: | straight |
| Connector 2: Locking: | screw connection |
| Connector 2: Number of pins: | 3 |
| Connector 2: Coding: | A-coded |
| UL File Number: | E231213 |
| Operating voltage: | max. 48 V AC / 60 V DC |
| Operating current: | max. 3 A |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Plug connection: | connector M8 x 1 : IEC 61076-2-104 |
| Flammability: | UL 1581; DIN EN 60332-2-2 |
| Halogen-free: | DIN VDE 0472-815 IEC 60754-1 |
| UL approval: | AWM STYLE 20549 AWM I/II A/B 80°C 300V FT2 (cable) |
| Ambient temperature: Plug connector: | -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) |
| Ambient temperature: Cable, fixed: | -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) |
| Ambient temperature: Cable, flexing: | -20 ... 80 °C (-4 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Plug connector: Tightening torque: | 0.4 Nm |
| Plug connector: Loosening protection: | available |
| Plug connector: Tool installation: | straight knurling |
| Plug connector: Mating cycles: | min. 100 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: | according to IEC/EN 60228 (DIN VDE 0295) class 6 |
| Plug connector: Sheath diameter: | 4.3 mm |
| Plug connector: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Plug connector: Sheath color: | black (similar to RAL 9005) |
| Plug connector: Number of cores: | 3 |
| Plug connector: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Plug connector: Cores color: | Core 1: brown Core 3: blue Core 4: black |
| Plug connector: Core construction: | 42 x 0.1 mm ∅ |
| Plug connector: Length: | 5 m |
| Plug connector: Cable code: | Li 9Y 11Y 3 x 0.34 |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | min. 5000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3.3 m/s |
| Drag chain suitability: Traverse distance: | max. 5 m |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 5 m/s2 |
| Drag chain suitability: Torsion cycles: | min. 1000000 |
| Drag chain suitability: Torsional stress: | ± 180 °/m |
| LABS free: | yes |
| Halogen-free: | yes |
| Plug connector: Knurled screw connection: | Zinc die-casting, nickel-plated |
| Plug connector: Body: | TPU, black |
| Plug connector: Contact surface: | Au |
| Plug connector: Flammability: | V-2 |
| Cable: Sheathing: | PUR based on polyether |
| Cable: Core insulation: | PP |
| Cable: UV resistance: | yes |
| Cable: Chemical resistance: | good |
| Cable: Oil resistance: | yes |
| Cable: Cooling lubricant resistance: | yes |
| Cable: Microbial resistance: | yes |
| Cable: Hydrolysis resistance: | yes |
| Cable: Flammability: | FT2 |
| ECCN: | |
| País de origen: | HU |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |