188869
MB-FB-4R.HO.SC
High-Density Fieldbus Power Hub, Motherboard for Honeywell C-Series
4 segments, redundant, individual modules per segment, Customized for Honeywell, C-Series, High-power trunk: Live work on devices in any hazardous area, Optimized for size and quality, low heat dissipation, For FOUNDATION Fieldbus H1pa
| Design / Mounting: | Motherboard based |
| Connection: | Channel or external supply |
| Rated voltage: | 19.2 ... 35 V SELV/PELV |
| Rated current: | 6.3 A |
| Power dissipation: | typ. 0.2 W per segment |
| Number of segments: Redundant: | 4 |
| Host-side: | Honeywell Series C 300 System Connector |
| Terminating resistor: | integrated 100 Ω |
| Fault signal: | to Honeywell C 300 System |
| Fieldbus segment/Fieldbus segment: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Fieldbus segment/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2004/108/EC: | EN 61326-1:2006 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Fieldbus standard: | IEC 61158-2 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6 |
| Ambient temperature: | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | 15 g , 11 ms |
| Vibration resistance: | 1 g , 10 ... 150 Hz |
| Connection type: | Honeywell channel or plug with screw flange |
| Core cross-section: | 2.5 mm2 if supplied via plug with screw flange |
| Housing width: | 150 mm |
| Housing height: | 146 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP00 |
| Mass: | approx. 720 g |
| Mounting: | Honeywell channel |
| FM approval: FM certificate: | FM 19 US 0015 X and FM 19 CA 0011 X |
| FM approval: FM marking: | AEx/Ex ec IIC T4 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| País de origen: | Singapur |
| EAN: | 4050143060634 |
| Peso: | 0,85 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |