8075808
IE-RJ45SLS8.005-10-IE-RJ45SLS8.005/S3400
RJ45 light male, straight, RJ45 light male, straight, Industrial Ethernet, 100 MBit/s, 8 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Outer diameter of jacket: | 4,80 mm |
| Number of pins: | 4 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 OG, 3 WHBU, 6 BU |
| Wire cross-section: | 1 x 4 x AWG26, star quad |
| Rated voltage: | 50V |
| Current load (at 40°C): | 1 A |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Contact-carrier material: | Plastic |
| Material of shielding housing: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 60603-7-5 |
| Standards: | IP20 |
| Degree of protection (mounted): | >750 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 1 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| País de origen: | Ungarn |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |