8061150
IE-FKFDSX8.066-10/S3500
Receptacle single-ended cordset, M12 female, straight, Industrial Ethernet, 8 poles, X-coded, back wall-mounting, shielded
Shielded PUR-cable for industrial applications. The cable meets the UL-Style 20963 and the Cat7 (electrical properties according to EN50288-4-2) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable.
| Transmission features: | Cat6A |
| Material: | PUR |
| Jacket color: | GN, similar RAL6018 |
| Wire cross-section: | 4 x 2 x 0.14 mm² |
| Coding: | X |
| Rated voltage: | 50V AC | 60V DC |
| Conductor structure: | 7 x 0.16 mm |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Transmission features: | Cat7 |
| Rated voltage cable: | 30 V UL rating |
| Shielding: | Yes |
| Material of external sealing: | NBR |
| Adjustable fixing screw: | Yes |
| Connecting type: | Cable |
| Standards: | IEC 61076-2-109 |
| Degree of protection (mounted): | IP65, IP67, IP68 |
| Mounting direction: | Back wall-mounting (incl. Fixing screw) |
| Mechanical life-cycle: | >100 mating cycles |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Degree of pollution: | 3 |
| Shielding: | with shielding |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |