8055797
IE-SWSPS4.027-5-IE-SSPS4.027/S3400
M8 male, angled, M8 male, straight, Industrial Ethernet, 4 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Outer diameter of jacket: | 4,80 mm |
| Number of pins: | 4 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 WHBU, 3 BU, 4 OG |
| Wire cross-section: | 1 x 4 x AWG26, star quad |
| Current load (at 40°C): | 4 A |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Transmission features: | Cat5e |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Contact-carrier material: | Plastic, PA, BK |
| Rated voltage cable: | 30 V UL rating |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-114 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 3/2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |