2908743
FA MCR-EX-HT-TS-I-OLP-PT
DIN rail adapter for head-mounted transducers. Suitable for 35 mm DIN rails in accordance with EN 60715. Programming adapter with USB and T port interface, 2.4 m for programming FA MCR-..., MCR-...-LP-..., and MCR-...-HT-.. modules. Display unit for plugging directly into the FA MCR-.. head transmitter. Field housing for the installation of head transmitters with or without display unit. For direct connection to the process. Wall fastening for FA MCR-HT-FH field housing. Pipe fastening for FA MCR-HT-FH field housing. The output loop-powered head transmitter transmits up to two sensor signals from RTD and TC sensors as well as from resistance-type sensors and voltage sensors via HART communication or 4 .. 20 mA, configurable. SIL 2/3, intrinsic safety. USB HART modem cable for communication between a PC and HART devices, cable length: 1m.
| Umgebungstemperatur (Betrieb): | -40 °C ... 85 °C |
| Umgebungstemperatur (Lagerung/Transport): | -50 °C ... 100 °C |
| Max. Einsatzhöhe: | ≤ 4000 m (über NN) |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit (Betrieb): | 5 % ... 95 % (Betauung zulässig) |
| Schutzart: | IP33 (bei Einbau im Feldgehäuse IP66/67, NEMA 4X) |
| Verwendbare Sensortypen (RTD): | Pt-, Ni-, Cu-Sensoren: 2-, 3-, 4 Leiter |
| Verwendbare Sensortypen (TC): | A, B, C, D, E, J, K, L, N, R, S, T, U |
| Widerstandsbereich linear: | 10 Ω ... 2000 Ω (Mindestmessspanne: 10 Ω) |
| Ausgangssignal Strom: | 4 mA ... 20 mA (HART) |
| max. Ausgangsstrom: | 23 mA |
| Versorgungsspannungsbereich: | 11 V ... 42 V (Standard) |
| Anschlussart: | Push-in-Anschluss |
| Abisolierlänge: | 10 mm |
| Leiterquerschnitt starr: | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| Leiterquerschnitt flexibel: | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| Leiterquerschnitt AWG: | 24 ... 16 |
| Überspannungskategorie: | II |
| Verschmutzungsgrad: | 2 |
| Montagehinweis: | Einbau im Anschlusskopf nach DIN 43729 Form B |
| Konformität: | CE-konform |
| ATEX: | II 1G Ex ia IIC T6...T4 Ga |
| IECEx: | Ex ia IIC T6...T4 Ga |
| UL, USA / Kanada: | UL 61010 Recognized |
| FM: | NI / Class I / Div. 1, 2 / Group ABCD T6/T5/T4 |
| CSA: | Exia / Class I / Group ABCD T6/T5/T4 |
| China RoHS: | Zeitraum für bestimmungsgemäße Verwendung: unbegrenzt = EFUP-e |
| eCl@ss 10.0.1: | 27210129 |
| eCl@ss 4.0: | 27200206 |
| eCl@ss 4.1: | 27200206 |
| eCl@ss 5.0: | 27200206 |
| eCl@ss 5.1: | 27200206 |
| eCl@ss 6.0: | 27200206 |
| eCl@ss 7.0: | 27200206 |
| eCl@ss 8.0: | 27200206 |
| eCl@ss 9.0: | 27210129 |
| ETIM 2.0: | EC001426 |
| ETIM 3.0: | EC001426 |
| ETIM 4.0: | EC001426 |
| ETIM 5.0: | EC001446 |
| ETIM 6.0: | EC002919 |
| ETIM 7.0: | EC002919 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |