315196
PMI120-F90-IU2EP-IO-V15
Inductive positioning system
Parameterization and diagnosis via IO-Link, Measuring range 0 .. 120 mm, Parameterisable measuring range, Analog current or voltage output, programmable, 2 Push-pull outputs, Housing: PBT, stainless steel 1.4571 , brass, nickel-plated, Connection type: 5-pin, M12 x 1 connector, Type of voltage: DC, Degree of protection: IP67 / IP69Kfa
| Switching element function: | Analog current or voltage output, programmable 2 switch outputs, programmable |
| Object distance: | 0.5 ... 3 mm , recommended: 1.5 mm |
| Measurement range: | 0 ... 120 mm |
| Linearity range: | 1 ... 119 mm |
| Operating voltage: | 12 ... 30 V DC (13 ... 30 V when analog voltage output is parameterized) |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Linearity error: | within measuring range: ± 0.8 mm within linearity range: ± 0.4 mm |
| Repeat accuracy: | ± 0.1 mm |
| Resolution: | 50 µm |
| Temperature drift: | ± 0.5 mm (-25 °C ... 70 °C) |
| No-load supply current: | ≤ 40 mA |
| Operating voltage indicator: | LED green |
| MTTFd: | 271 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| LED S1: | switching state Switching output 1 |
| LED S2: | switching state Switching output 2 |
| LED S3: | Damping element in the configured analog measuring range |
| LED STATUS: | Status display LED, green/red (Power on, communication/error, missing damping element) |
| Interface type: | IO-Link (via C/Q = Pin 4) |
| Device profile: | Smart Sensor |
| Transfer rate: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| Value range: | 0000h ... 9600h |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Min. cycle time: | 2.3 ms |
| Process data width: | Process data input: 16 Bit Process data output: none |
| SIO mode support: | yes |
| Device ID: | 0x200403 (2098179) |
| Compatible master port type: | A |
| Output type: | 2 push-pull outputs (can be parameterized), short-circuit-proof, reverse polarity protection, surge-proof |
| Operating current: | ≤ 100 mA / output |
| Switching window: | ± 1 mm |
| Switching hysteresis: | 0.2 mm |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Output type: | 1 current output: 4 ... 20 mA or 1 voltage output: 0 ... 10 V , programmable |
| Load resistor: | current output: ≤ 400 Ω voltage output: ≥ 1000 Ω |
| Short-circuit protection: | voltage output: current limit |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 EN 60947-5-7:2003 EN61131-9:2013 IEC 60947-5-7:2003 IEC 61131-9:2013 |
| UL approval: | cULus Listed, Class 2 Power Source, Type 1 enclosure |
| Ambient temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Connection type: | 5-pin, M12 x 1 connector |
| Degree of protection: | IP67 / IP69K |
| Material: Housing: | PBT, stainless steel 1.4571 , brass, nickel-plated |
| Material: Target: | mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2) |
| Mass: | 113 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |