310437
NBN4-F25-2Z4L-5M
Inductive sensor
Series: Double sensor, Housing material: PBT, Output type: 2x 2-wire, Installation: flush mountable, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 5 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire with minimum off-state current |
| Rated operating distance: | 4 mm |
| Installation: | flush mountable |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 3.24 mm |
| Actual operating distance: | 3.6 ... 4.4 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.6 |
| Reduction factor rCu: | 0.45 |
| Reduction factor r304: | 1 |
| Reduction factor rSt37: | 1.2 |
| Output type: | 2x 2-wire |
| Operating voltage: | 5 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 4.5 V |
| Operating current: | 4 ... 100 mA |
| Off-state current: | 120 ... 200 µA typ. 175 µA at 25 °C |
| Time delay before availability: | ≤ 100 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 5 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PC |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: Cable diameter: | 4.3 mm ± 0.1 mm |
| Cable: Bending radius: | > 15 x cable diameter |
| Mass: | 405 g |
| Tightening torque, fastening screws: | M5 x 25 : 2.7 Nm |
| Note: | Mounted on mechanical drive |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |