275522
V3-GM-BK2M-PUR-U-T-V1-G
Y connection cable
Y connecting cable, M12 to 2 x M8, 3-pin, PUR cablefa
| Number of pins: | 3 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M8 |
| Connection 2: | socket |
| Construction type 2: | straight |
| Threading 2: | M8 |
| Connection 3: | Male connector |
| Construction type 3: | straight |
| Threading 3: | M12 |
| UL File Number: | E231213 |
| Operating voltage: | 48 V AC 60 V DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Standard conformity: Flammability: | Body: UL 94 Line: UL 1581 Section 1061; IEC 60332-1-2:2004 |
| Standard conformity: Halogen-free: | IEC 60754-1:1994 |
| UL approval: | UL Recognized General purpose |
| Standard conformity: Maximum permissible operating voltage: | max. 60 V |
| Standard conformity: Maximum permissible ambient temperature: | max. 80 °C (max. 176 °F) |
| Ambient temperature: | -5 ... 80 °C (23 ... 176 °F) active -25 ... 80 °C (-13 ... 176 °F) static |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP65 / IP68 / IP69K |
| Connection: | 1 x M12 connector, straight 2 x M8 socket, straight |
| Cable code: | Li 9Y 11Y 3 x 0.34 |
| Material: Contacts: | CuSn |
| Material: Contact surface: | Ni/Au |
| Material: Connector: | TPU |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Slotted nut: | Zinc die-casting, nickel-plated |
| Material: Sleeve connector: | Zinc die-casting, nickel-plated |
| Material: Core insulation: | PP |
| Cable: | extra-fine wire, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.3 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | black |
| Material: Number of cores: | 3 |
| Material: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 42 x 0.1 mm ∅ |
| Material: Length: | 2 m |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | min. 5000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3.3 m/s |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 5 m/s2 |
| Drag chain suitability: Torsional stress: | ± 180 °/m |
| Flammability: Cable: | FT2 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | HU |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |