267075-100176
OMT50-R100-2EP-IO
Distance sensor
Measurement to object, 50 mm detection range, red light, measured value via IO-Link, 2 x push-pull output, 2 m fixed cable, Miniature design with versatile mounting options, Space-saving distance sensors in small standardized design, Multi Pixel Technology (MPT) - exact and precise signal evaluation, IO-link interface for service and process datafa. The R100 series miniature optical sensors are the first devices of their kind to offer an endto- end solution in a small single standard design — from thru-beam sensor through to a distance measurement device. As a result of this design, the sensors are able to perform practically all standard automation tasks. The entire series enables sensors to communicate via IO-Link. The DuraBeam laser sensors are durable and can be used in the same way as a standard sensor. The use of Multi Pixel Technology gives the standard sensors a high level of flexibility and enables them to adapt more effectively to their operating environment.
| Measurement range: | 20 ... 50 mm |
| Reference target: | standard white, 100 mm x 100 mm |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light |
| LED risk group labelling: | exempt group |
| Angle deviation: | max. +/- 1.5 ° |
| Diameter of the light spot: | approx. 4 mm at a distance of 50 mm |
| Angle of divergence: | 4 ° |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 : 30000 Lux |
| Resolution: | 0.01 mm |
| MTTFd: | 600 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green: constantly on - power on flashing (4Hz) - short circuit flashing with short break (1 Hz) - IO-Link mode |
| Function indicator: | LED yellow: constantly on - switch output active constantly off - switch output inactive |
| Control elements: | Teach-In key |
| Control elements: | 5-step rotary switch for operating modes selection |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | < 25 mA at 24 V supply voltage |
| Protection class: | III |
| Interface type: | IO-Link ( via C/Q = pin 4 ) |
| Device profile: | Smart Sensor |
| Transfer rate: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Min. cycle time: | 3 ms |
| Process data width: | Process data input 3 Byte Process data output 2 Bit |
| SIO mode support: | yes |
| Device ID: | 0x110901 (1116417) |
| Compatible master port type: | A |
| Switching type: | The default setting is: C/Q - BK: NPN normally open, PNP normally closed, IO-Link Q2 - WH: NPN normally open, PNP normally closed |
| Signal output: | 2 push-pull (4 in 1)outputs, short-circuit protected, reverse polarity protected, overvoltage protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA , resistive load |
| Usage category: | DC-12 and DC-13 |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Response time: | 2 ms |
| Communication interface: | IEC 61131-9 |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Temperature drift: | 20 µm/K |
| Warm up time: | 5 min |
| Repeat accuracy: | ≤ 0.15 mm |
| Linearity error: | ± 0.3 mm |
| UL approval: | E87056 , cULus Listed , class 2 power supply , type rating 1 |
| Ambient temperature: | 10 ... 60 °C (50 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 11 mm |
| Housing height: | 44.5 mm |
| Housing depth: | 21.5 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP69 / IP69K |
| Connection: | 2 m fixed cable |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 36 g |
| Cable length: | 2 m |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |