267075-100014
OBR7500-R101-2EP-IO-0,3M-V1
Retroreflective sensor
Retroreflective sensor with polarization filter, Miniature design with versatile mounting options, Extended temperature range. 40°C ... 60°C, High degree of protection IP69K, IO-link interface for service and process datafa. The miniature optical sensors are the first devices of their kind to offer an end-to- end solution in a small single standard design — from thru-beam sensor through to a distance measurement device. As a result of this design, the sensors are able to perform practically all standard automation tasks. The DuraBeam laser sensors are durable and can be used in the same way as a standard sensor. The use of Multi Pixel Technology gives the standard sensors a high level of flexibility and enables them to adapt more effectively to their operating environment.
| Effective detection range: | 0 ... 7.5 m |
| Reflector distance: | 0.03 ... 7.5 m |
| Threshold detection range: | 10 m |
| Reference target: | H85-2 reflector |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light |
| LED risk group labelling: | exempt group |
| Polarization filter: | yes |
| Diameter of the light spot: | approx. 65 mm at a distance of 1 m |
| Angle of divergence: | 3.7 ° |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 |
| MTTFd: | 724 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green: constantly on - power on flashing (4Hz) - short circuit flashing with short break (1 Hz) - IO-Link mode |
| Function indicator: | Yellow LED: Permanently lit - light path clear Permanently off - object detected Flashing (4 Hz) - insufficient operating reserve |
| Control elements: | Light-on/dark-on changeover switch |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Parameterization indicator: | IO link communication: green LED goes out briefly (1 Hz) |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | < 25 mA at 24 V supply voltage |
| Protection class: | III |
| Interface type: | IO-Link ( via C/Q = pin 4 ) |
| Transfer rate: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Min. cycle time: | 2.3 ms |
| Process data width: | Process data input 2 Bit Process data output 2 Bit |
| SIO mode support: | yes |
| Device ID: | 0x110201 (1114625) |
| Compatible master port type: | A |
| Switching type: | The switching type of the sensor is adjustable. The default setting is: C/Q - Pin4: NPN normally open / dark-on, PNP normally closed / light-on, IO-Link /Q - Pin2: NPN normally closed / light-on, PNP normally open / dark-on |
| Signal output: | 2 push-pull (4 in 1)outputs, short-circuit protected, reverse polarity protected, overvoltage protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA , resistive load |
| Usage category: | DC-12 and DC-13 |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | 1000 Hz |
| Response time: | 0.5 ms |
| Communication interface: | IEC 61131-9 |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | E87056 , cULus Listed , class 2 power supply , type rating 1 |
| Ambient temperature: | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) , fixed cable -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) , movable cable not appropriate for conveyor chains |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 13.9 mm |
| Housing height: | 33.8 mm |
| Housing depth: | 18.3 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP69 / IP69K |
| Connection: | 300 mm fixed cable with M12 x 1, 4-pin connector |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 21 g |
| Cable length: | 0.3 m |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143044962 |
| Waga: | 0,03 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |