240802-0004
V3-WM-E2-BK2M-PVC-U
Female connector
Female connector, M8, LEDfa
| Number of pins: | 3 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | right angle |
| Threading 1: | M8 |
| Connection 2: | cable end |
| LED green: | Operating display |
| LED yellow: | Functional display |
| Operating voltage: | max. 24 V DC ± 15% |
| Operating current: | max. 3 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Standards: | IEC 61076-2-104:2008 |
| Standard conformity: Flammability: | Grip: UL 94 |
| Ambient temperature: | Body: -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, transparent |
| Material: Cable: | PVC |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Cable: Length: | 2 m |
| Flammability: Contact carrier: | HB |
| Flammability: Housing: | V-2 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | HU |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |