240799-0006
V31-GM-BK5M-PVC-U
Female connector
Female cordset, M8, 4-pin, PVC cablefa
| Number of pins: | 4 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M8 |
| Connection 2: | cable end |
| UL File Number: | E231213 |
| Operating voltage: | max. 30 V DC |
| Test voltage: | > 1500 V eff AC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Standards: | IEC 61076-2-104:2008 |
| Standard conformity: Flammability: | Grip: UL 94 |
| UL approval: | cURus AWM 2095 AWM I/II A/B 80°C 300V FT1 (cable) |
| Ambient temperature: | cable, fixed: -25 ... 80 °C (-13 ... 176 °F) cable, flexing: -5 ... 80 °C (23 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | PVC |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Core insolation: | PVC |
| Cable: | fine-strand, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.3 mm |
| Material: Bending radius: | > 15 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | black |
| Material: Cores: | 4 x 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 19 x 0.15 mm ∅ |
| Material: Length: | 5 m |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | HU |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |