239998-100020
V15-G-BK10M-PUR-U
Female connector
Female cordset, M12, 5-pin, PUR cablefa
| Number of pins: | 5 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | cable end |
| UL File Number: | E231213 |
| Operating voltage: | max. 48 V AC / 60 V DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Contact resistance: | < 10 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Flammability: | IEC 60332-1-2 |
| Standard conformity: Halogen-free: | IEC 60754-1:1994 |
| Standard conformity: Specification: | connector M12 x 1 : IEC 61076-2-101 |
| UL approval: | AWM STYLE 20549 80 °C 300V AWM I A/B 80 °C 300V FT2 (cable) |
| Ambient temperature: | cable, fixed: -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) cable, flexing: -25 ... 80 °C (-13 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 / IP69k |
| Cable code: | Li 9Y 11Y 5 x 0.34 |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Core insulation: | PP |
| Cable: | extra-fine wire, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.8 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | black |
| Material: Number of cores: | 5 |
| Material: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 42 x 0.1 mm ∅ |
| Material: Length: | 10 m |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | min. 5000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3.3 m/s |
| Drag chain suitability: Traverse distance: | 5 m horizontal |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 5 m/s2 |
| Drag chain suitability: Torsion cycles: | min. 1000000 |
| Drag chain suitability: Torsional stress: | ± 180 °/m |
| Flammability: Contact carrier: | HB |
| Flammability: Housing: | V-2 |
| Flammability: Cable: | FT2 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | HU |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |