239998-0055
V19-G-BK5M-PVC-U
Female connector
Female cordset, M12, 8-pin, PVC cablefa
| Number of pins: | 8 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | cable end |
| UL File Number: | E231213 |
| Operating voltage: | max. 30 V AC/DC |
| Operating current: | max. 2 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Flammability: | Grip: UL 94 Cable: UL 1581 Section 1100; IEC 60332-1-2:2004 |
| UL approval: | UL Recognized General purpose |
| Ambient temperature: | Body: -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) cable, flexing: -20 ... 80 °C (-4 ... 176 °F) cable, fixed: -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 / IP69k |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | PVC |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Seal: | FKM |
| Material: Core insolation: | PP |
| Cable: | extra-fine wire, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 6.3 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, appropriate for conveyor chains > 5 x cable diameter, fixed |
| Material: Color: | black |
| Material: Number of cores: | 8 |
| Material: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 42 x 0.1 mm ∅ |
| Material: Length: | 5 m |
| Flammability: Contact carrier: | HB |
| Flammability: Housing: | V-2 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | HU |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |