203799
V11-G-1M-PVC-V3-GM
Connection cable
Connection cable, M12 to M8, PVC cable, 3-pinfa
| Number of pins: | 3 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | Male connector |
| Construction type 2: | straight |
| Threading 2: | M8 |
| UL File Number: | E231213 |
| Operating voltage: | max. 60 V DC |
| Test voltage: | > 1500 V eff AC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) for temperatures over 80 °C (176 °F) reduced elongation at tear |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 / IP69k |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, green |
| Material: Cable: | PVC |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Sleeve connector: | Diecast zinc |
| Material: Core insolation: | PVC |
| Cable: | fine-strand, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅4.8 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving |
| Material: Color: | grey |
| Material: Cores: | 3 x 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 19 x 0.15 mm ∅ |
| Material: Length: | 1 m |
| Flammability: Contact carrier: | 94 V-2 |
| Flammability: Housing: | 94 V-2 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | HU |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |