187483
NBN30-L2-A2-V1
Inductive sensor
Series: VariKont L ®, Housing material: PA, Output type: 4-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP69Kfa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 30 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 24.3 mm |
| Actual operating distance: | 27 ... 33 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.33 |
| Reduction factor rCu: | 0.31 |
| Reduction factor r304: | 0.74 |
| Reduction factor rBrass: | 0.38 |
| Output type: | 4-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 230 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | 80 ms |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1230 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| Protection class: | II |
| Standard conformity: Rated insulation voltage: | 253 V |
| Standard conformity: Rated impulse withstand voltage: | 4000 V |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | PA |
| Sensing face: | PA |
| Degree of protection: | IP69K |
| Mass: | 130 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |