087769
NBB2-12GM50-E1
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: brass, nickel-plated, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.3 |
| Reduction factor rCu: | 0.2 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 1500 Hz |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 17 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1600 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | brass, nickel-plated |
| Sensing face: | PBT |
| Housing diameter: | 12 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Scope of delivery: | 2 self locking nuts in scope of delivery |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |