63000558
L10-P3C1-M20-K0
L10-P3C1-M20-K0 - Safety locking device
| Series: | L10 |
| Functions: | Locking device with manual locking and unlocking, Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, Locking device with guard interlocking according to ISO 14119 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| B10d: | 1,000,000 number of cycles |
| Usage category at DC 13: | Ue / Ie: 24 V / 6 A, 125 V / 1.1 A, 250 V / 0.4 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue / Ie: 250 V / 6 A, 400 V / 4 A, 500 V / 1 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation: | 2NC + 1NO |
| Contact opening: | Force-fit |
| Short circuit protected: | 500 V, 10 A, type aM, IEC 60269-1 |
| Contact protection: | Protective insulation O |
| Rated insulation voltage: | 400 V AC, 500 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 10 A |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Number of cable entries: | 1 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 6 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.34 mm² to 2 x 1.5 mm², wire |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 40 mm x 62 mm x 122.5 mm |
| Housing material: | Plastic, Glass fiber reinforced (PPS), self-extinguishing |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 275 g |
| Housing color: | Black |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Type of cable entry: | M20 x 1.5 |
| Release device: | Key |
| Switch type: | Interlock device with guard interlocking, ISO 14119 |
| Switching principle: | Slow-action contact |
| Approach actuation directions: | 4 x side (90°), 1 x top |
| Approach speed: | 0.001 ... 0.5 m/s |
| Locking type: | Mechanical |
| Locking actuation: | Manual unlocking by means of key |
| Locking force, max.: | 1,000 N |
| Mechanical life time: | 500,000 actuation cycles, IEC 6047-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 360 per hour, IEC 6047-5-1 |
| External actuator: | AC-AHxx, series, straight, angled, resilient, alignable |
| Extraction force, unlocked actuator: | 10 N |
| Manually delayed actuator release: | Approx. 15 to 20 seconds |
| Recoil tolerance: | 4.5 mm |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 80 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Certifications: | IMQ, c UL US |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27272603 |
| eCl@ss 9.0: | 27272603 |
| ETIM 5.0: | EC002593 |
| ETIM 6.0: | EC002593 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 0,27 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |