63000203
S200-M4C1-M12
S200-M4C1-M12 - Safety switch
| Series: | S200 |
| Functions: | Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, Mechanically coded interlock device of type 2 acc. to EN ISO 14119 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| B10d: | 2,000,000 number of cycles |
| Usage category at DC 13: | Ue 24 V, Ie 2 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue 24 V, Ie 2 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation: | 2NC + 1NO |
| Contact opening: | Force-fit |
| Short circuit protected: | 500 V, 2 A, type gG, IEC 60269-1 |
| Contact protection: | Earthing |
| Rated insulation voltage: | 30 V AC, 36 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 2 A |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 40 mm x 38 mm x 109.5 mm |
| Housing material: | Metal, ZAMAK |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 310 g |
| Housing color: | Red, Gray |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Switch type: | Interlock device without guard interlocking, ISO 14119 |
| Switching principle: | Slow-action contact |
| Approach actuation directions: | 4 x side (90°), 1 x top |
| Approach speed: | 0 ... 0.5 m/s |
| Mechanical life time: | 1,000,000 actuation cycles, IEC 6047-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 3,600 per hour, IEC 6047-5-1 |
| External actuator: | AC-AHxx, series, straight, angled, resilient, alignable |
| Extraction force, unlocked actuator: | 10 N |
| Actuating path with forced separation: | 8.8 mm |
| Recoil tolerance: | 4.5 mm |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 80 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Certifications: | IMQ, c UL US |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27272602 |
| eCl@ss 9.0: | 27272602 |
| ETIM 5.0: | EC002592 |
| ETIM 6.0: | EC002592 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 0,42 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |