549942
MSI-MC311
MSI-MC311 - Safety relay
Funktionen: Anlauf-/Wiederanlaufsperre (RES), Automatischer Anlauf/Wiederanlauf, Statische Schützkontrolle (EDM), Stopp-Funktion nach Kategorie Stop 0; Wiederanlauf: automatisch, manuell; Performance Level (PL): bis inkl. e, EN ISO 13849-1; Kategorie: bis inkl. 4: 1 Sensor angeschlossen, EN ISO 13849; STOP Kategorie: 0, IEC/EN 60204-1; Kontakte (Schließer/Öffner): 2 Schließer / -; Anzahl Sicherheits-Schaltausgänge (OSSDs): 2 St.; Anzahl Schaltausgänge: 1 St.; Sicherheits-Schaltausgang 1: Relais, Schließer; Sicherheits-Schaltausgang 2: Relais, Schließer; Schaltausgang 1: Relais, Schließer; Ansprechzeit: 20 ms; Anschluss: Schraubklemme; Abmessung: 22,5 mm x 99 mm x 113,6 mm; Umgebungstemperatur Betrieb: -5 ... 55 °C; Zulassungen: c UL US, TÜV Süd
| Series: | MSI-MC3x |
| Functions: | Start/restart interlock (RES), Automatic start/restart, Static contactor monitoring (EDM), Stop function according to category Stop 0 |
| Restart: | Automatic, Manual |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 0.000000025 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | Up to and including 4: 1 sensor connected, EN ISO 13849 |
| STOP category: | 0, IEC/EN 60204-1 |
| Protective circuit: | Fuse on switching output, upstream |
| Input current, max.: | 220 mA |
| External contact fuse protection per current path: | 4 A gG |
| Supply voltage UB: | 24 V, AC/DC, -15 ... 10 % |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | AC/DC |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching element: | Relay, NO |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | AC/DC |
| Switching element: | Relay, NO |
| Function: | EDM switching output |
| Response time: | 20 ms |
| Pickup delay, automatic start: | 30 ms |
| Pickup delay, manual start: | 150 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Connection to device |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.2 to 2.5 mm², wire, 1 x 0.2 to 2.5 mm², wire, 1 x 0.25 to 2.5 mm², wire with wire-end sleeve, 2 x 0.2 to 1.0 mm², wire, 2 x 0.2 to 1.5 mm², wire, 2 x 0.25 to 1.0 mm², wire with wire-end sleeve, 2 x 0.5 to 1.5 mm², wire with twin wire-end sleeve |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 99 mm x 113.6 mm |
| Housing material: | Plastic, PA |
| Net weight: | 203 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Mechanical life time: | 10,000,000 actuation cycles |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 3 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -5 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 4 ... 100 % |
| Degree of protection: | IP 20 (terminals), Installation in switch cabinet or housing with degree of protection of at least IP 54, IP 40 (housing) |
| Certifications: | c UL US, TÜV Süd |
| Test procedure for oscillation in accordance with standard: | EN 60947-5-3 |
| Customs tariff number: | 85423990 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 0,20 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |