50134314
MSI 420.F50-03
MSI 420.F50-03 - Safety control
| Series: | MSI 420 |
| Application: | Monitoring of safety functions and press sequence control |
| Number of safe I/Os: | 16 IN, 4 OUT, 4 programmable I/O |
| Functions: | Configurable safety control, Additional functionality for the sequence control of eccentric and hydraulic presses, Additional I/O extensions available (optional), Configuration via MSI.designer software, Ethernet interface, Removable program memory (must be ordered separately, part no. 50132996), Transfer of diagnostic data via external fieldbus modules, e.g. MSI-FB-PROFIBUS (optional), USBmini interface |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 0.0000000043 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 25 % |
| Power consumption, max.: | 3.3 W |
| Number of outputs: | 8 Piece(s) |
| Max. number of integrated digital outputs: | 8 Piece(s) |
| Type of digital output: | Transistor |
| Short circuit protection, outputs: | Yes |
| Min. voltage permitted at the output: | 16.2 V |
| Max. voltage permitted at the output: | 30 V |
| Output current: | 4 A |
| Number of inputs: | 16 Piece(s) |
| Voltage permitted at the input: | 30 V |
| Max. rated control supply voltage at DC: | 30 V |
| Min. rated control supply voltage at DC: | 15.6 V |
| Input current at signal 1: | 2.3 mA |
| Type: | Internal bus (SBUS+) |
| Type: | Ethernet, USB |
| Function: | Configuration via software |
| Function: | Configuration via software |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 32 -pin |
| Function: | Configuration interface |
| Type of connection: | USB |
| Connector type: | USB 2.0 Mini-A |
| Function: | BUS OUT |
| Type of connection: | RJ45 |
| Connection cross sections: | 2 x 0.2 to 1.5 mm², wire, 2 x 0.2 to 1.5 mm², wire, 2 x 0.25 to 1.5 mm², wire with wire-end sleeve (pressed in trapezium shape) |
| Dimension (W x H x L): | 45 mm x 107 mm x 121 mm |
| Net weight: | 290 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 65 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 65 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 10 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 20 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | TÜV Rheinland, c UL US |
| Shock resistance, continuous shock: | 10 g, 16 ms, EN 60068-2-29 |
| Test procedure for oscillation in accordance with standard: | EN 60068-2-6 |
| Customs tariff number: | 85371091 |
| eCl@ss 8.0: | 27243101 |
| eCl@ss 9.0: | 27243101 |
| ETIM 5.0: | EC002538 |
| ETIM 6.0: | EC002538 |
| ETIM 5.0: | EC002538 |
| ETIM 6.0: | EC002538 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,38 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |