50133021
MSI-SR-LC21DT30-03
MSI-SR-LC21DT30-03 - Safety relay
| Series: | MSI-SR-LC21DT |
| Application: | Base device for E-Stop and safety door applications |
| Functions: | Monitoring of proximity switches, Monitoring of E-Stop circuits, Monitoring of optoelectronic protective devices, Monitoring of position switches |
| Restart: | Automatic, Manual |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 3E-08 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Nominal voltage UN: | 24 V DC |
| Min. rated control supply voltage US at DC: | 20.4 V |
| Max. rated control supply voltage at DC: | 26.4 V |
| Min. rated control supply voltage at DC: | 20.4 V |
| Rated power DC: | 2.6 W |
| Galvanic isolation between supply and control circuit: | No |
| Number of outputs, safety-oriented, undelayed, contact-based: | 2 Piece(s) |
| Number of outputs, safety-oriented, delayed, contact-based: | 1 Piece(s) |
| Release current paths, time-delayed: | NO contact, off-delay |
| Contact material: | Ag alloy, gold-plated |
| Usage category AC-15 (NO contact): | Ue 230V, Ie 3A |
| Usage category DC-13 (NO contact): | Ue 24V, Ie 2A |
| Short circuit protection (NO contact): | gG class safety fuse 6A, melting integral |
| Nominal switching voltage, release current paths AC: | 230 V |
| Max. thermal continuous current Ith, release current paths: | 6 A |
| Max. total current I² of all current paths: | 5 A² |
| Mechanical life time: | 100,000,000 switching cycles |
| Evaluation of the inputs: | Two-channel |
| Nominal output voltage DC: | 22 V |
| Input current at the control inputs (safety circuit/reset circuit): | 25 mA |
| Max. peak current at the control inputs (safety circuit/reset circuit): | 2,500 mA |
| Max. cable resistance, per channel: | ≤ (5 + (1.176 x UB / UN - 1) x 100) Ω |
| Minimum switch-on time: | 200 ms |
| Response time (automatic start tA2): | 700 ms |
| Response time (manual start tA1): | 30 ms |
| Test pulse time permitted tTP: | 1 ms |
| Release time tR: | 25 ms |
| Release time tR, time-delayed contacts (tolerance): | 1.5 s ... 30 s ± 16 % |
| Sychronous time monitoring tS: | 500 ms |
| Recovery time tW: | 500 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 2 x 0.2 to 1.5 mm², wire, 2 x 0.2 to 1.5 mm², wire, 2 x 0.25 to 1.5 mm², wire with wire-end sleeve |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 106.5 mm x 114 mm |
| Net weight: | 200 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Certifications: | TÜV Rheinland, c UL US |
| Customs tariff number: | 85364190 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |