50132217
L300-M31M12B8-SLM24-PB-UCA
L300-M31M12B8-SLM24-PB-UCA - Safety locking device
| Series: | L300 |
| Contains: | 1x safety locking device, 1x actuator |
| Functions: | Locking device with guard interlocking in acc. with EN ISO 14119 (type 4) |
| Activation mode of safety outputs: | Safety outputs active if safety door is closed and locked |
| Operating principle: | Quiescent current principle – Actuator locked if electromagnet is deactivated |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 2,725 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 1.17E-9 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849-1 |
| DC: | High |
| Encoding level: | High, EN ISO 14119 |
| Type of wiring: | Single connection |
| External safeguarding for supply circuit: | 2A type Gg (or equivalent) |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -10 ... 10 % |
| Current consumption, max.: | 1,200 mA |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage, typ.: | 24 V |
| Voltage type: | DC |
| Current consumption, typ.: | 5 mA |
| Function: | I4 activation input: electromagnet |
| Function: | I3 control input for reset |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | O3 signal output: protective-device closed |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | O4 signal output: protective-device locked |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Connection with PLC, Contact connection |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Housing color: | Gray, Red |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Side of cable entry: | From below |
| Release device: | Auxiliary release, Escape release button |
| Approach speed: | 0.001 ... 0.5 m/s |
| Locking force, max.: | 9,750 N |
| Mechanical life time: | 1,000,000 actuation cycles, IEC 60947-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 600 per hour, IEC 60947-5-1 |
| Extraction force, unlocked actuator: | 30 N |
| Assured operating distance Sao: | 2 mm |
| Assured cut-out distance Sar: | 10 mm (actuator locked), 4 mm (actuator not locked) |
| Nominal switching distance Sn: | 2.5 mm |
| Repeatability: | ≤ 10 % Sn |
| Max. switching frequency: | 1 Hz |
| Art der Anzeige: | LED |
| Number of LEDs: | 5 Piece(s) |
| Operational controls: | Standard |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Certifications: | c UL US, ECOLAB, TÜV Süd |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27272603 |
| eCl@ss 9.0: | 27272603 |
| ETIM 5.0: | EC002593 |
| ETIM 6.0: | EC002593 |
| ETIM 6.0: | EC002593 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 1,69 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |