50131538
BCL 148 V 340 B
BCL 148 V 340 B - Stationary bar code reader
| Series: | BCL 148 |
| Software functions: | Focus adjustment |
| Code types, readable: | Codabar, 2/5 IATA, 2/5 Industrial, 2/5 Interleaved, Add-On (EAN), Code 128, Code 39, EAN 128, EAN/UPC, Pharma Code |
| Scanning rate, typical: | 750 scans/s |
| Reading distance: | 30 ... 310 mm |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser light wavelength: | 650 nm |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Modulus size: | 0.127 ... 0.5 mm |
| Reading method: | Line scanner |
| Scanning rate: | 750 scans/s |
| Beam deflection: | Via rotating polygon wheel |
| Light beam exit: | Lateral |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Power consumption, max.: | 9 W |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | RS 232, RS 485 |
| Function: | Process |
| Function: | Process |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Service |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Data interface, Signal IN |
| Type of connection: | Sub-D |
| Cable length: | 900 mm |
| No. of pins: | 15 -pin |
| Type: | Male |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 71 mm x 38 mm x 118.5 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 615 g |
| Housing color: | Black |
| Type of fastening: | Fastening thread |
| Ambient temperature, operation: | 5 ... 40 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 10 ... 85 % |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | CSA, UL |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | EN 61326-1 |
| Customs tariff number: | 84719000 |
| eCl@ss 8.0: | 27280102 |
| eCl@ss 9.0: | 27280102 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,75 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |