50131482
MD 748i-11-42/L5-2222
MD 748i-11-42/L5-2222 - Distribution box
| Series: | MD 700i |
| Type: | IO-Link master |
| Suitable for: | IO-Link sensors |
| Supply voltage UB: | 20 ... 30 V, DC |
| Current consumption, max.: | 4,000 mA |
| Number of digital switching outputs for each sensor connection: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP / NPN reversible |
| Type: | IO-Link, PROFINET |
| COM mode: | COM1, COM2, COM3 |
| Port type: | A |
| Specification: | V1.0.1, V1.1 |
| SIO-mode support: | Yes |
| Dual-core operating mode: | Yes |
| Function: | Process |
| Conformance class: | B |
| Protocol: | PROFINET RT |
| Switch functionality: | Integrated |
| Transmission speed: | 100 Mbit/s, 10 Mbit/s |
| Number of connections: | 8 Piece(s) |
| Sensor connections: | 4 Piece(s) |
| Connections for voltage supply: | 2 Piece(s) |
| Number of interface connections: | 2 Piece(s) |
| Function: | Data interface, Configuration interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | Data interface, Configuration interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Connection to sensor |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Connection to sensor |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Connection to sensor |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Connection to sensor |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Dimension (W x H x L): | 51.8 mm x 42.7 mm x 154 mm |
| Housing material: | Plastic |
| Net weight: | 454 g |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 85176200 |
| eCl@ss 8.0: | 19170106 |
| eCl@ss 9.0: | 19170106 |
| ETIM 5.0: | EC000734 |
| ETIM 6.0: | EC000734 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | USA |
| EAN: | |
| Waga: | 0,47 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |