50116983
LSIS 422i M45-M1-01
LSIS 422i M45-M1-01 - Smart camera
| Series: | LSIS 422i |
| Chip: | CMOS |
| Software functions: | Reading of 1D codes, Reading of 2D codes |
| Code types, readable: | Data Matrix Code, 2/5 Interleaved, Codabar, Code 128, Code 39, Directly-marked 2D-codes, EAN 128, EAN 8/13, Pharma Code, UPC |
| Working range: | 75 ... 10,000 mm |
| Light source: | LED, RGB |
| Transmitted-signal shape: | pulsed, continuously |
| Camera resolution, horizontal: | 752 px |
| Camera resolution, vertical: | 480 px |
| Focal length: | 16 mm |
| Chip size: | 1/3 in |
| Frame rate (images per second), max.: | 50 pieces per second |
| Electronic shutter speed: | 0.054 ... 20 ms |
| Camera type: | Monochrome |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overtemperature protection, Overvoltage protection, Polarity reversal protection, Transient protection |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of inputs/outputs selectable: | 8 Piece(s) |
| Voltage type, outputs: | DC |
| Switching voltage, outputs: | Typ. UB / 0 V |
| Voltage type, inputs: | DC |
| Switching voltage, inputs: | Typ. UB / 0 V |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Function: | Freely configurable |
| Type: | Ethernet, RS 232 |
| Function: | Process |
| Framing protocol: | BCC mode, Software X ON / X OFF |
| Transmission speed: | 4,800 ... 115,200 Bd |
| Data format: | Adjustable |
| Start bit: | 1 |
| Data bit: | 7, 8 data bits |
| Stop bit: | 1, 2 stop bits |
| Parity: | Adjustable |
| Transmission protocol: | Adjustable |
| Data encoding: | ASCII |
| Architecture: | Client, Server |
| Address assignment: | DHCP, Manual address assignment |
| Transmission speed: | 10 Mbit/s, 100 Mbit/s |
| Function: | Service, Process |
| Switch functionality: | None |
| Transmission protocol: | TCP/IP , UDP |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Function: | Data interface, Configuration interface, Service interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | Signal IN, Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Signal IN, Data interface, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 75 mm x 55 mm x 113 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 500 g |
| Housing color: | Red, RAL 3000, Black, RAL 9005 |
| Type of fastening: | Mounting thread, Dovetail grooves, Via optional mounting device |
| Type of display: | LED, Monochromatic graphical display, 128x64 pixel |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Type of configuration: | Via web browser |
| Operational controls: | Membrane keyboard |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 90 % |
| Degree of protection: | IP 65, IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | EN 61000-6-4:2001, EN 61000-6-2:2005 |
| Test procedure for shock in accordance with standard: | IEC 60068-2-27, test Ea |
| Test procedure for continuous shock in accordance with standard: | IEC 60068-2-29, test Eb |
| Test procedure for vibration in accordance with standard: | IEC 60068-2-6, test Fc |
| US patents: | US 8,288,706 B |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27280103 |
| eCl@ss 9.0: | 27280103 |
| ETIM 5.0: | EC002999 |
| ETIM 6.0: | EC002999 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |