50040230
BCL 8 SM 550
BCL 8 SM 550 - Stationary bar code reader
| Series: | BCL 8 |
| Functions: | AutoConfig, Alignment mode, AutoReflAct, Daisy Chain, I/O, LED indicator, Multiple read, Output format selectable, Reading gate control, Reference code comparison |
| Code types, readable: | 2/5 Interleaved, Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, EAN 128, EAN 8/13, EAN Addendum, Pharma Code, Pharmacode (available upon consultation), UPC |
| Scanning rate, typical: | 600 scans/s |
| Bar codes per reading gate, max. number: | 63 Piece(s) |
| Reading distance: | 25 ... 145 mm |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser light wavelength: | 655 nm |
| Laser class: | 2, IEC / EN 60825-1:2014 |
| Modulus size: | 0.15 ... 0.5 mm |
| Reading method: | Line scanner |
| Scanning rate: | 600 scans/s |
| Beam deflection: | Via rotating polygon wheel |
| Light beam exit: | Lateral with deflecting mirror |
| Supply voltage UB: | 4.75 ... 5.5 V, DC |
| Current consumption, max.: | 250 mA |
| Number of inputs/outputs selectable: | 1 Piece(s) |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Process |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Service |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | PWR / SW IN / OUT, Data interface |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Number of conductors: | 5 -wire |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 58 mm x 48 mm x 17.4 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 135 g |
| Housing color: | Red |
| Type of fastening: | Mounting thread, Dovetail grooves, Through-hole mounting, Via optional mounting device |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 40 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 60 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 90 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | EN 61000-6-2, -3 |
| Test procedure for shock in accordance with standard: | IEC 60068-2-27, test Ea |
| Test procedure for vibration in accordance with standard: | IEC 60068-2-6, test Fc |
| US patents: | US 6,735,007 B, US 6,822,774 B |
| Customs tariff number: | 84719000 |
| eCl@ss 8.0: | 27280102 |
| eCl@ss 9.0: | 27280102 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,25 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |