TS2759
Temperature cable sensor with screw-in sensor. TS-PT100-SCREW-IN M5
Precise temperature measurement on machine surfaces. For the connection to an evaluation unit. Compact housing for installation where space is restricted. Large temperature measurement range. Simple and 100% sealed connection via M12 connector
| Measuring range: | -30...180 °C -22...356 °F |
| -30...180 °C: | -22...356 °F |
| Process connection: | threaded connection M5 external thread |
| Measuring element: | 1 x Pt 100; (to DIN EN 60751, class A) |
| Installation: | surface mount RTD for solid bodies |
| Protection class: | III |
| Measuring range: | -30...180 °C -22...356 °F |
| -30...180 °C: | -22...356 °F |
| Accuracy [K]: | ± (0,15 K + 0,002 x |t|) |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 3 / 8; (to DIN EN 60751) |
| Protection: | IP 67 |
| MTTF [years]: | 10377.8 |
| Weight [g]: | 102.8 |
| Housing: | screw-in sensor |
| Dimensions [mm]: | M5 / L = 25.7 |
| Thread designation: | M5 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L) |
| Process connection: | threaded connection M5 external thread |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Cable: 2 m, silicone |
| Connection: | Connector: 1 x M12 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,10 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |