TP3231
Evaluation unit for PT100/PT1000 temperature sensors. TP- CEC -A-ZVG/US/
For the signal evaluation of temperature sensors and resistance thermometers. Precise analogue output and user-friendly communication via IO-Link. Reduced mounting complexity and error sources compared to head transmitters. Automatic recognition of the connected sensor type. Full potting and robust connection technology for high vibration resistance
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 1 |
| Measuring range: | -50...300 °C -58...572 °F |
| -50...300 °C: | -58...572 °F |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Application: | for Pt100 and Pt1000 measuring elements |
| Operating voltage [V]: | 20...32 DC |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Power-on delay time [s]: | 1 |
| Integrated watchdog: | yes |
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 1 |
| Total number of outputs: | 1 |
| Output signal: | analogue signal; IO-Link; (configurable) |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20 |
| Max. load [Ω]: | 300 |
| Short-circuit protection: | yes |
| Type of short-circuit protection: | pulsed |
| Overload protection: | yes |
| Measuring range: | -50...300 °C -58...572 °F |
| -50...300 °C: | -58...572 °F |
| Factory setting: | -50...150 °C |
| Precision analogue output [K]: | ± 0,3 + (± 0,1 % MS) |
| Temperature coefficient [% of the span / 10 K]: | 0,1 |
| Communication interface: | IO-Link |
| Transmission type: | COM2 (38,4 kBaud) |
| IO-Link revision: | 1.0 |
| Ambient temperature [°C]: | -25...70 |
| Storage temperature [°C]: | -40...85 |
| Protection: | IP 67 |
| EMC: | EN 61326-1 |
| Shock resistance: | DIN IEC 68-2-27 50 g (11 ms) |
| DIN IEC 68-2-27: | 50 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN IEC 68-2-6 20 g (10...2000 Hz) |
| DIN IEC 68-2-6: | 20 g (10...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 449 |
| Weight [g]: | 40 |
| Dimensions [mm]: | M12 x 1 |
| Thread designation: | M12 x 1 |
| Materials: | PA; PET; Sealing: FKM; Lock nut: stainless steel (1.4404 / 316L); plug: TPU |
| Material nut: | stainless steel (1.4404 / 316L) |
| Remarks: | operating voltage "supply class 2" according to cULus MS = set measuring span |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Moulded body: TPU; Locking: stainless steel (1.4404 / 316L); Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | US |
| EAN: | |
| Waga: | 0,04 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |