TN2531
Temperature sensor with display. TN-013KCBD10-MFRKG/US/ /V
Wide temperature evaluation range. With programmable switching output and scalable analogue output. Intuitive, user-friendly handling. Local display of the current temperature values
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 1; Number of analogue outputs: 1 |
| Measuring range: | -40...150 °C -40...302 °F |
| -40...150 °C: | -40...302 °F |
| Process connection: | threaded connection M18 x 1,5 internal thread |
| Installation length EL [mm]: | 45 |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Measuring element: | 1 x Pt 1000; (to DIN EN 60751, class B) |
| Media: | liquids and gases |
| Pressure rating [bar]: | 300 |
| Minimum installation depth [mm]: | 12 |
| Operating voltage [V]: | 18...32 DC; ("supply class 2" to cULus) |
| Current consumption [mA]: | < 50 |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Power-on delay time [s]: | 1 |
| Integrated watchdog: | yes |
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 1; Number of analogue outputs: 1 |
| Total number of outputs: | 2 |
| Output signal: | switching signal; analogue signal; IO-Link; (configurable) |
| Electrical design: | PNP/NPN |
| Number of digital outputs: | 1 |
| Output function: | normally open / normally closed; (parameterisable) |
| Max. voltage drop switching output DC [V]: | 2 |
| Permanent current rating of switching output DC [mA]: | 250 |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20 |
| Max. load [Ω]: | (Ub - 10 V) x 50 |
| Analogue voltage output [V]: | 0...10 |
| Min. load resistance [Ω]: | 2000 |
| Short-circuit protection: | yes |
| Type of short-circuit protection: | pulsed |
| Overload protection: | yes |
| Probe length L [mm]: | 45 |
| Measuring range: | -40...150 °C -40...302 °F |
| -40...150 °C: | -40...302 °F |
| Set point SP: | -39.5...150 °C -39...302 °F |
| -39.5...150 °C: | -39...302 °F |
| Reset point rP: | -40...149.5 °C -40...301 °F |
| -40...149.5 °C: | -40...301 °F |
| Analogue start point: | -40...145 °C -40...293 °F |
| -40...145 °C: | -40...293 °F |
| Analogue end point: | -35...150 °C -31...302 °F |
| -35...150 °C: | -31...302 °F |
| In steps of: | 0.1 °C 0.1 °F |
| 0.1 °C: | 0.1 °F |
| Resolution of switching output [K]: | 0.1 |
| Resolution of analogue output [K]: | 0.1 |
| Resolution of display [K]: | 0.1 |
| Switch point accuracy [K]: | ± 0,3 |
| Precision analogue output [K]: | ± 0,3 |
| Display accuracy [K]: | ± 0,3 |
| Temperature drift per 10 K [K]: | 0.1 |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 1 / 3; (to DIN EN 60751) |
| Max. measuring/display cycle [ms]: | 200 |
| Adjustment of the switch point: | programming button |
| Communication interface: | IO-Link |
| Transmission type: | COM2 (38,4 kBaud) |
| IO-Link revision: | 1.0 |
| Ambient temperature [°C]: | -25...70 |
| Storage temperature [°C]: | -40...100 |
| Protection: | IP 67 |
| EMC: | DIN EN 61000-4-2 ESD 4 kV CD / 8 kV AD EN 61000-4-3 HF radiated 10 V/m DIN EN 61000-4-4 Burst 2 kV DIN EN 61000-4-5 Surge 1 kV EN 61000-4-6 HF conducted 10 V |
| DIN EN 61000-4-2 ESD: | 4 kV CD / 8 kV AD |
| EN 61000-4-3 HF radiated: | 10 V/m |
| DIN EN 61000-4-4 Burst: | 2 kV |
| DIN EN 61000-4-5 Surge: | 1 kV |
| EN 61000-4-6 HF conducted: | 10 V |
| Shock resistance: | DIN IEC 68-2-27 50 g (11 ms) |
| DIN IEC 68-2-27: | 50 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6 20 g (10...2000 Hz) |
| DIN EN 60068-2-6: | 20 g (10...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 209 |
| Weight [g]: | 202.8 |
| Housing: | compact type for adapter |
| Materials: | stainless steel (1.4301 / 304); PBT; PC; EPDM/X; FKM |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); O-ring: FKM 80 Shore A |
| Process connection: | threaded connection M18 x 1,5 internal thread |
| Installation length EL [mm]: | 45 |
| Display: | Display unit 2 x LED, green switching status LED, yellow measured values alphanumeric display, 4-digit programming alphanumeric display, 4-digit |
| Display unit: | 2 x LED, green |
| switching status: | LED, yellow |
| measured values: | alphanumeric display, 4-digit |
| programming: | alphanumeric display, 4-digit |
| Remarks: | The values for accuracy apply to flowing water. |
| Notes: | discontinued article |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | US |
| EAN: | |
| Waga: | 0,20 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |