TN2303
Temperature sensor with display. TN-030KLBN12-MFRKG/US/
Very large temperature evaluation range. With switching output, analogue signal and IO-Link. Intuitive and user-friendly 3-pushbutton control. Red/green display for clear identification of the acceptable range. Clearly visible LEDs for switching status indication
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 2; Number of analogue outputs: 1 |
| Measuring range: | -50...150 °C -58...302 °F |
| -50...150 °C: | -58...302 °F |
| Process connection: | threaded connection 1/2" NPT |
| Installation length EL [mm]: | 30 |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Measuring element: | 1 x Pt 1000; (to DIN EN 60751, class A) |
| Media: | liquids and gases |
| Pressure rating [bar]: | 300 |
| Operating voltage [V]: | 18...32 DC; ("supply class 2" to cULus) |
| Current consumption [mA]: | < 50 |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Power-on delay time [s]: | 1 |
| Integrated watchdog: | yes |
| Number of inputs and outputs: | Number of digital outputs: 2; Number of analogue outputs: 1 |
| Total number of outputs: | 2 |
| Output signal: | switching signal; analogue signal; IO-Link; (configurable) |
| Electrical design: | PNP/NPN |
| Number of digital outputs: | 2 |
| Output function: | normally open / normally closed; (parameterisable) |
| Max. voltage drop switching output DC [V]: | 2.5 |
| Permanent current rating of switching output DC [mA]: | 250 |
| Number of analogue outputs: | 1 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20 |
| Max. load [Ω]: | 500 |
| Analogue voltage output [V]: | 0...10 |
| Min. load resistance [Ω]: | 2000 |
| Short-circuit protection: | yes |
| Type of short-circuit protection: | pulsed |
| Overload protection: | yes |
| Measuring range: | -50...150 °C -58...302 °F |
| -50...150 °C: | -58...302 °F |
| Factory setting: | 0...300 °F |
| Set point SP: | -49.8...150 °C -57.6...302 °F |
| -49.8...150 °C: | -57.6...302 °F |
| Reset point rP: | -50...149.8 °C -58...301.6 °F |
| -50...149.8 °C: | -58...301.6 °F |
| Analogue start point: | -50...145 °C -58...293 °F |
| -50...145 °C: | -58...293 °F |
| Analogue end point: | -45...150 °C -49...302 °F |
| -45...150 °C: | -49...302 °F |
| In steps of: | 0.1 °C 0.1 °F |
| 0.1 °C: | 0.1 °F |
| Resolution of switching output [K]: | 0.1 |
| Resolution of analogue output [K]: | current output: MS / 4096; voltage output: MS / 3561 |
| Resolution of display [K]: | 0.1 |
| Switch point accuracy [K]: | ± 0,3 + (± 0,1 % MS) |
| Precision analogue output [K]: | ± 0,3 + (± 0,1 % MS) |
| Display accuracy [K]: | ± 0,3 + (± 0,1 % MS) |
| Temperature coefficient [% of the span / 10 K]: | 0,1; (in case of deviation from the reference condition 25 ± 5 °C) |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 1 / 3; (to DIN EN 60751) |
| Parameter setting options: | hysteresis / window; normally open / normally closed; switching logic; switch-on/switch-off delay; Damping; Display unit; current/voltage output |
| Communication interface: | IO-Link |
| Transmission type: | COM2 (38,4 kBaud) |
| IO-Link revision: | 1.1 |
| Ambient temperature [°C]: | -25...80 |
| Storage temperature [°C]: | -40...100 |
| Protection: | IP 67 |
| EMC: | DIN EN 61000-6-2 DIN EN 61000-6-3 |
| Shock resistance: | DIN IEC 68-2-27 50 g (11 ms) |
| DIN IEC 68-2-27: | 50 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6 20 g (10...2000 Hz) |
| DIN EN 60068-2-6: | 20 g (10...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 207 |
| UL approval: | UL Approval no. K015 |
| UL Approval no.: | K015 |
| Weight [g]: | 226 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); PBT+PC-GF30; PBT-GF20; PC |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L) |
| Process connection: | threaded connection 1/2" NPT |
| Installation length EL [mm]: | 30 |
| Display: | Display unit 2 x LED, green switching status 2 x LED, yellow measured values alphanumeric display, red/green 4-digit |
| Display unit: | 2 x LED, green |
| switching status: | 2 x LED, yellow |
| measured values: | alphanumeric display, red/green 4-digit |
| Remarks: | MS = set measuring span The values for accuracy apply to flowing water. |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | US |
| EAN: | |
| Waga: | 0,23 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |