TM6101
Temperature sensor with process connection. TM-025KCBR14- /DE/
High precision across the entire temperature measurement range. DEUTSCH connector for the fast and easy connection to the on-board system. Particularly good response dynamics and very short power-on delay time. Robust stainless steel housing with very high pressure rating. High protection rating for the requirements of mobile machines
| Measuring range: | -40...150 °C -40...302 °F |
| -40...150 °C: | -40...302 °F |
| Process connection: | threaded connection G 1/4 |
| Installation length EL [mm]: | 25 |
| Measuring element: | 1 x Pt 1000; (to DIN EN 60751, class A) |
| Media: | liquids and gases |
| Pressure rating [bar]: | 400 |
| Protection class: | III |
| Probe length L [mm]: | 12 |
| Measuring range: | -40...150 °C -40...302 °F |
| -40...150 °C: | -40...302 °F |
| Accuracy [K]: | ± (0,15 K + 0,002 x |t|) |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | 1 / 3; (to DIN EN 60751) |
| Ambient temperature [°C]: | -25...80 |
| Storage temperature [°C]: | -40...100 |
| Protection: | IP 68; IP 69K |
| Shock resistance: | DIN EN 60068-2-27 50 g (11 ms) |
| DIN EN 60068-2-27: | 50 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6 20 g (10...2000 Hz) |
| DIN EN 60068-2-6: | 20 g (10...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 22831 |
| UL approval: | UL Approval no. K017 |
| UL Approval no.: | K017 |
| Weight [g]: | 81 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); PPS; FKM |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); Gasket: FKM |
| Process connection: | threaded connection G 1/4 |
| Probe diameter [mm]: | 6 |
| Installation length EL [mm]: | 25 |
| Accessories (supplied): | Gasket |
| Remarks: | operating voltage "supply class 2" according to cULus The values for accuracy apply to flowing water. |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x DEUTSCH connector (DT04-3P) |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | US |
| EAN: | |
| Waga: | 0,08 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |