SM0504
Magnetic-inductive flow meter. SMR11GGX50KG/US100
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 2 |
| Process connection: | threaded connection G 1 DN25 flat seal |
| Measuring range [°F]: | -4...176 |
| Special feature: | Gold-plated contacts |
| Application: | for industrial applications |
| Installation: | connection to pipe by means of an adapter |
| Media: | conductive liquids; water; hydrous media |
| Note on media: | conductivity: ≥ 20 µS/cm viscosity: < 70 mm²/s (40 °C) |
| Medium temperature [°F]: | 14...158 |
| Pressure rating [bar]: | 16 |
| Pressure rating [psi]: | 232 |
| Operating voltage [V]: | 18...30 DC; (according to EN 50178 SELV/PELV) |
| Current consumption [mA]: | 95; (24 V) |
| Min. insulation resistance [MΩ]: | 100; (500 V DC) |
| Protection class: | III |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Power-on delay time [s]: | 5 |
| Number of inputs and outputs: | Number of analogue outputs: 2 |
| Total number of outputs: | 2 |
| Output signal: | analogue signal |
| Number of analogue outputs: | 2 |
| Analogue current output [mA]: | 4...20; (scalable) |
| Max. load [Ω]: | 500 |
| Overload protection: | yes |
| Measuring range: | 6...1800 gph 0.1...30 gpm |
| 6...1800 gph: | 0.1...30 gpm |
| Display range: | -1902...1902 gph -31.7...31.7 gpm |
| -1902...1902 gph: | -31.7...31.7 gpm |
| Resolution: | 2 gph 0.05 gpm |
| 2 gph: | 0.05 gpm |
| Analogue start point ASP: | 0...1268 gph 0...21.15 gpm |
| 0...1268 gph: | 0...21.15 gpm |
| Analogue end point AEP: | 318...1800 gph 5.3...30 gpm |
| 318...1800 gph: | 5.3...30 gpm |
| In steps of: | 2 gph 0.05 gpm |
| 2 gph: | 0.05 gpm |
| Measuring range [°F]: | -4...176 |
| Resolution [°F]: | 0.5 |
| Analogue start point [°F]: | -4...140.5 |
| Analogue end point [°F]: | 31.5...176 |
| In steps of [°F]: | 0.5 |
| Accuracy (in the measuring range): | ± (0,8 % MW + 0,5 % MEW) |
| Repeatability: | ± 0,2% MEW |
| Accuracy [K]: | ± 4,5 (Q > 0,26 gpm) |
| Response time [s]: | 0.15; (dAP = 0) |
| Damping for the switching output dAP [s]: | 0...5 |
| Dynamic response T05 / T09 [s]: | T09 = 20 (Q > 0,26 gpm) |
| Ambient temperature [°F]: | 14...140 |
| Storage temperature [°F]: | -13...176 |
| Protection: | IP 67 |
| EMC: | DIN EN 60947-5-9 500 V withstand voltage (V DC) |
| DIN EN 60947-5-9: | 500 V withstand voltage (V DC) |
| Shock resistance: | DIN IEC 68-2-27 20 g (11 ms) |
| DIN IEC 68-2-27: | 20 g (11 ms) |
| Vibration resistance: | DIN IEC 68-2-6 5 g (10...2000 Hz) |
| DIN IEC 68-2-6: | 5 g (10...2000 Hz) |
| MTTF [years]: | 175 |
| Pressure Equipment Directive: | Sound engineering practice; can be used for group 2 fluids; group 1 fluids on request |
| Weight [g]: | 609.5 |
| Materials: | stainless steel (1.4404 / 316L); PBT-GF20; PC; EPDM/X |
| Materials (wetted parts): | stainless steel (1.4404 / 316L); Hastelloy; PEEK; FKM |
| Process connection: | threaded connection G 1 DN25 flat seal |
| Display: | Display unit 6 x LED, green (l/min, m³/h, gpm, gph, °C, °F) measured values alphanumeric display, 4-digit programming alphanumeric display, 4-digit |
| Display unit: | 6 x LED, green (l/min, m³/h, gpm, gph, °C, °F) |
| measured values: | alphanumeric display, 4-digit |
| programming: | alphanumeric display, 4-digit |
| Display unit: | l/min; m³/h; gpm; gph; °C; °F |
| Remarks: | MW = measured value MEW = Final value of the measuring range |
| Pack quantity: | 1 pcs. |
| Connection: | Connector: 1 x M12; Contacts: gold-plated |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,61 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |