8063621
PB-FKSW2.012-2/16/S1800/S3941
Receptacle single-ended cordset, M12 female, straight, Profibus, 5 poles, B-coded, front wall-mounting, shielded
UL- and CSA-listed shielded PUR-cable for automation technology (control of sensors and actuators). Suited for common variants of PROFIBUS DP and PROFIBUS PA. Setup and materials used allow for applications under harsh enviroment conditions (abrasion, bending, vibrations etc.). Drag-chain application is possible. (>1million bending cycles).
| Fastening thread: | M16x1.5 |
| Connector: | female, straight, M12 |
| Number of pins: | 5 |
| Pin assignment: | 1 n.c., 2 GN, 3 n.c., 4 RD, 5 n.c. |
| Wire insulation material: | PE |
| Rated voltage: | 60V |
| Conductor structure: | 19 x 0.15 mm |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Grip body material: | Plastic, hot melt, transparent |
| Contact-carrier material: | Plastic, TPU, VT |
| Shielding: | Yes |
| Material of external sealing: | NBR |
| Connecting type: | Cable |
| Standards: | IEC 61076-2-101 |
| Degree of protection (mounted): | IP65, IP67, IP68 |
| Mounting direction: | Front wall-mounting (without fixing screw) |
| Mechanical life-cycle: | >100 mating cycles |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Degree of pollution: | 3 |
| Shielding: | with shielding |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |