8055552
IE-WASSY4.082-1-IE-SSPS4.027/S3400
M12 male, straight, D-coded, M8 male, straight, Industrial Ethernet, 100 MBit/s, 4 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Outer diameter of jacket: | 4,80 mm |
| Material: | PUR |
| Jacket color: | GN, similar RAL6018 |
| Wire cross-section: | 1 x 4 x AWG26, star quad |
| Wire insulation material: | PP |
| Wire colors: | WHBU/BU, WHOG/OG |
| Conductor structure: | 19 x 0.10 mm |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Transmission features: | Cat5 |
| Grip body material: | Plastic, TPU, BK |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-109 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 3/2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,05 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |