8055537
IE-SKPS4.027-2-IE-SSPS4.027/S3400
M8 female, straight, M8 male, straight, Industrial Ethernet, 4 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Connector: | female, straight, M8 |
| Number of pins: | 4 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 WHBU, 3 BU, 4 OG |
| Wire cross-section: | 1 x 4 x AWG26, star quad |
| Current load (at 40°C): | 4 A |
| Wire colors: | WHBU/BU, WHOG/OG |
| Transmission features: | Cat5e |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Contact-carrier material: | Plastic, PA, BK |
| Rated voltage cable: | 30 V UL rating |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-114 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 3/2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |